Ulgi także dla budujących dom

Mieszkanie dla młodych nie ogranicza się do ulg dla kupujących pierwsze mieszkanie w życiu. Także budujący dom mogą liczyć na dopłatę. Sprawdzamy w jaki sposób można ją otrzymać.

ulgi budowa domuWarunki dopłat w programie „Mieszkanie dla młodych” są jasno określone. Można otrzymać nawet 20% wartości kredytu, ale spełnić należy warunki, określone w ustawie. Limity cenowe wyznaczają wojewodowie – co kwartał lub dwa. Dopłatę mogą otrzymać osoby, które nabędą mieszkanie na rynku pierwotnym od deweloperów. Ulgi należą się też osobom, kupującym nowe domy.
Tylko wybierający rynek wtórny nie dostaną żadnej rządowej dopłaty, bo jest też możliwość zmniejszenia kosztów, którą wykorzystać mogą budujący dom tzw. metodą gospodarczą. Mogą starać się o zwrot części zapłaconego podatku VAT z faktur, które uzyskali po zakupie materiałów budowlanych.

Za jakie koszty zwrot VAT?

  • niezbędne są faktury; koniecznie wystawione na osobę fizyczną,
  • muszą dotyczyć wydatków na materiały budowlane, opodatkowane stawką 7 proc. podatku od towarów i usług do 30.04.2004, a obciążone podatkiem VAT od 1.05.2004,
  • wydatki muszą być poczynione do 30 września 2018 roku, nie wcześniej niż w momencie uzyskania pozwolenia na budowę.

Tu również jest limit wiekowy – osoby, które chcą otrzymać zwrot, nie mogą być starsze, niż 35 lat w roku, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę. Ważne jednak, by nie było ono wydane wcześniej, niż zaczął obowiązywać program „Mieszkanie dla młodych”, czyli przed 1 stycznia 2014 roku. Podobnie jak w MdM, beneficjenci nie mogą mieć w tym czasie innego domu, mieszkania, a nawet praw do mieszkania komunalnego czy np. spółdzielczego.

Kto otrzyma zwrot kosztów budowy domu?

  • budujący dom jednorodzinny;
  • rozbudowujący lub adaptujący dom jednorodzinny, a nawet strych czy poddasze na cele mieszkaniowe; konieczne jest jednak stworzenie odrębnego i dodatkowego mieszkania;
  • przebudowujący każdy inny budynek niemieszkalny na mieszkanie – garaż, komórkę i inne.

Limity powierzchniowe są identyczne jak w programie „Mieszkanie dla młodych” i wynoszą 100 m kw. oraz 110 m. kw. w przypadku rodziny posiadającej i wychowującej co najmniej troje dzieci. Można się starać o 65,22 proc. kwoty VAT z faktur, ale nie więcej niż 12,195 proc. z 70-krotności ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej w limitach. Wniosek składa się w Urzędzie Skarbowym do końca roku, w którym wydane zostało pozwolenie na użytkowanie lokalu mieszkalnego. US w ciągu czterech miesięcy podejmuje decyzję i w trzy tygodnie przelewa pieniądze.

1 komentarz

  • bob budowniczy

    Ciekawe czemu prawie nikt o tym nie mówi? To pierwszy portal, w którym znalazłem informację na ten temat. Po szybkim rozpytaniu znajomych, któzy budują lub budowali niedawno domy (wykluczam tych, co ciągle powtarzają, że zbudują) okazało się, że nikt nie wiedział, że można dostać dopłatę na budowę domu – zwłaszcza w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>