Mieszkanie dla młodych – warunki programu

Sprawdź jakie warunki muszą być spełnione, abyś mógł skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych. Dotyczą one zarówno beneficjentów, jak i nieruchomości, jakie mogą być objęte dopłatami w ramach MdM.

  1. warunki programu mdmW programie można uczestniczyć począwszy od 1 stycznia 2014 roku. Prawdopodobnie będzie funkcjonował na tych samych warunkach do końca 2018 roku lub dłużej.
  2. Mogą brać w nim udział tylko te osoby, które nie mają, ani nigdy nie miały własnego mieszkania lub domu. Beneficjenci nie mogą również posiadać prawa własności lub współwłasności nieruchomości mieszkalnej – teraz i wcześniej. Program „Mieszkanie dla młodych” przeznaczony jest dla kupujących pierwsze mieszkanie w życiu.
  3. O dopłaty mogą starać się osoby samotne, rodziny, a także osoby, które w pojedynkę wychowują dzieci. Na najwyższe dopłaty mogą liczyć rodziny z dziećmi.
  4. Kryterium wiekowe uczestnictwa w programie rządowych dopłat do 35 lat. Jeżeli o dopłatę stara się małżeństwo, wystarczy że jeden z małżonków spełnia kryterium.
  5. Dopłaty możliwe są tylko na nowe mieszkania i domy, kupione od deweloperów na rynku pierwotnym.
  6. Program Mieszkanie dla Młodych ściśle określa też wytyczne, dotyczące metrażu nieruchomości. Mieszkanie z dopłatą może mieć maksymalnie 75 m. kw. (lub 85 m. kw. jeśli rodzina wychowuje troje lub więcej dzieci), a dom 100 m. kw. (110 m kw. w analogicznej sytuacji).
  7. Cena nieruchomości także nie może być dowolna. Nie może ona przekroczyć limitów cenowych programu mieszkanie dla młodych, które co kwartał (a ostatnio co dwa) dla poszczególnych regionów wyznaczają wojewodowie.
  8. Na 10 proc. wartości kredytu liczyć mogą single i rodziny, które nie mają jeszcze dzieci. 15 proc. przysługuje rodzinom z dzieckiem i osobom samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko. Można też otrzymać dodatkowe 5%, jeśli w ciągu 5 lat od dnia podpisania umowy w rodzinie pojawi się kolejny potomek.
  9. Nieruchomości zakupionych z dopłatą MdM nie można sprzedać ani wynająć przez pięć lat. W przeciwnym przypadku zwrócić należy odpowiednią część dopłaty. Możliwa jest jednak sprzedaż w celu polepszenia warunków bytowych rodziny. By nie było wątpliwości, należy jak najszybciej kupić znacznie większą nieruchomość i przeprowadzić się do niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>