Weź kredyt z rodzicami, dostaniesz więcej

Można zwiększyć swoją zdolność kredytową bez podwyżki pensji. Wystarczy, że kredyt zaciągniemy z rodzicami lub teściami. Z reguły zarabiają oni lepiej, niż młodzi ludzie, ale dla banku istotny będzie też ich wiek – im są młodsi, tym lepiej.

kredyt na mieszkanie z rodzicamiJednym z kryteriów programu „Mieszkanie dla młodych” jest limit wiekowy. Jeśli liczysz na dopłatę, musisz mieć mniej niż 35 lat. Gdy o kredyt na mieszkanie stara się małżeństwo, to wystarczy, że jeden z małżonków spełnia to kryterium. Z reguły jednak młodzi ludzie są na początku kariery zawodowej i ich pensje nie są wysokie. Czasami nie wystarczają nawet na to, by zaciągnąć kredyt na niewielkie mieszkanie.

Limity cenowe programu MdM gwarantują, że z dopłatą drogiego mieszkania się nie kupi, ale wiele osób pracuje ostatnio na umowach zlecenie czy o dzieło, a banki już tak chętnie kredytów takim osobom nie przyznają. Inni mają wprawdzie umowę o pracę na czas nieokreślony, ale zarobki dalekie od gwarantujących przyznanie kredytu hipotecznego. Na szczęście jest na to metoda.

Zakup mieszkania można finansować samemu, ale kredyt wziąć z rodzicami lub teściami. Zyskujemy wtedy podniesienie średniej zarobków na osobę. Zwłaszcza, że rodzice nie mają już dzieci na utrzymaniu, a z reguły zarabiają więcej, niż wchodzące dopiero od niedawna na rynek pracy nowe pokolenie. Przy rozdzielności majątkowej rodziców lub teściów, można nawet wybrać i dołączyć do wniosku kredytowego tylko jednego z nich. Nie ma to sensu przy braku rozdzielności, bo bank i tak podzieli wtedy dochód na dwie osoby.

Dla wielu banków emerytura rodziców to znacznie pewniejsze źródło dochodu, niż nawet znacznie wyższy i regularny przychód ich dzieci z umowy zlecenie. Akceptowane są oczywiście także inne źródła dochodu: działalność gospodarcza czy dochód z wynajmu mieszkania.

Banki nie chcą jednak udzielać kredytów osobom zaawansowanym wiekowo. Z reguły górna granica wieku określana jest na 70-75 lat, ale czasami sięga 80 lat. Chodzi o wiek, w którym powinna być spłacona ostatnia rata kredytu. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony rata kredytu jest wyższa i trzeba mocniej zaciągnąć pasa, ale z drugiej – kredyt szybciej zostanie spłacony i wcześniej będzie można cieszyć się „wolnością”. Łatwiej będzie też sprzedać mieszkanie czy zamienić je na większe, gdy nie będzie obciążone hipoteką.

Kto właścicielem mieszkania na wspólny kredyt?

Przede wszystkim pamiętać należy, że zaciągnięcie wspólnej pożyczki hipotecznej skutkuje koniecznością wspólnej spłaty, ale tylko teoretycznie. W praktyce można ustawić stałe zlecenie przelewu z konta osoby, która z mieszkania będzie korzystać. Dopóki raty będą spływały regularnie, bank nie będzie interesował się pochodzeniem pieniędzy.
Kredyt można również zamienić, obciążając nim wyłącznie jedną osobę, ale w momencie takiej zmiany musi ona mieć już pełną zdolność kredytową – czyli zarabiać więcej lub kwota kredytu musi być w tym momencie odpowiednio mniejsza. Bank zgodzi się na to bez większych problemów, wystarczy podpisać odpowiedni aneks.
Ważny jest również fakt, że nie wszyscy zaciągający wspólną pożyczkę hipoteczną, stają się także właścicielami mieszkania. Osobę, która będzie miała pełne prawo do zarządzania nieruchomością wskazuje główny kredytobiorca. Może on przyznać takie prawo tylko sobie. Musi jednak pamiętać, że w przypadku współwłasności, jej zniesienie możliwe jest później tylko za zgodą wszystkich zainteresowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>