Tani kredyt na Mieszkanie dla młodych to mit

Dopłaty na Mieszkanie dla młodych sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale sporą ich część będziemy niestety musieli oddać bankom. Kredyt na Mieszkanie dla młodych jest bowiem droższy od zwykłego kredytu hipotecznego.

tani kredyt mdmProgram „Mieszkanie dla młodych” doskonale wpisuje się w konieczność posiadania wkładu własnego na kredyt mieszkaniowy. Zgodnie z rekomendacją „S” Komisji Nadzoru Finansowego od 1 stycznia 2014 roku każdy kupujący musi mieć 5% wartości kredytu. Co roku wkład własny będzie się zwiększał o kolejne 5%, więc tym bardziej warto zainteresować się dopłatami w ramach MdM.
Banki, które uczestniczą w programie Mieszkanie dla młodych mogą bowiem traktować rządową dopłatę jako wkład własny uczestników. Jeśli więc spełniasz warunki programu Mieszkanie dla młodych, masz mniej niż 35 lat, nie posiadałeś nigdy mieszkania i nadal go nie masz, warto zastanowić się nad udziałem. Wystarczy znaleźć nieruchomość, która mieści się w limitach wyznaczanych dla danego regionu przez wojewodów.

Droższy kredyt na Mieszkanie dla młodych

Bankom bardzo opornie szło przygotowywanie ofert w programie Mieszkanie dla młodych. Większość z nich wystartowała z opóźnieniem. Ale nawet ci, którzy szybko stworzyli niezbędne procedury i dokumentację, „postarali się” o nieprzyjemną niespodziankę dla klientów. Najczęściej – niestety – niczego nieświadomych, więc policzyliśmy ile rzeczywiście płacimy za kredyt na Mieszkanie dla młodych.
W PKO BP marża kredytu w tym programie jest wyższa od standardowej o 0,1 punktu procentowego. W tym przypadku marża minimalna sięga 1,69 proc. Negocjacje możliwe są tylko w przypadku wykupienia dodatkowych usług – ubezpieczenia czy konta dla dzieci. W Pekao także jest drożej. Minimum to 2,09 proc., ale tylko przy 10 proc. wkładzie własnym. Przy mniejszym, marża sięga 2,35 proc. Prowizja za udzielenie kredytu wynosi 1,99 proc. i trzeba ją wpłacić gotówką. Przy zwykłym kredycie hipotecznym marża zaczyna się od 1,54 proc.

Ile za kredyt w programie „Mieszkanie dla młodych”

Kredyt w wysokości 300 tys. zł. Podsumowaliśmy całkowite koszty przez pierwsze pięć lat spłaty.
1. Bank Pekao – koszt kredytu 68 885 zł
2. PKO Bank Polski – koszt kredytu 70 147 zł
3. Alior Bank – koszt kredytu 78 786 zł
4. SGB-Bank – koszt kredytu 83 702 zł
5. BGŻ – koszt kredytu 84 599 zł
6. Getin Noble Bank – koszt kredytu 91 613 zł.

Gdzie po kredyt na Mieszkanie dla młodych?

L.p.

Nazwa Instytucji Kredytującej Od kiedy bank przyjmuje wnioski
o finansowe wsparcie

1

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna

02.01.2014 r.

2

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

02.01.2014 r.

3

Getin Noble Bank Spółka Akcyjna

04.02.2014 r.

4

Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna

01.04.2014 r.

5

Alior Bank Spółka Akcyjna

03.02.2014 r.

6

SGB-Bank Spółka Akcyjna

10.02.2014 r.

7

Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

31.03.2014 r.

8

Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna

19.02.2014 r.

1 komentarz

  • Analityk

    Wszytkie banki muszą pobierać prowizję za kredyt mieszkaniowy na mieszkanie dla młodych bo właśnie z tego żyją, a nie z tych marnych oprocentowań, które nie pokrywają kosztów. A bank musi zarabiać, więc nie wiem skąd to obyrzenie, że są marże. I tak są małe, znajdzcie mi jakąkolwiek instytucje usługową lub handlową, która działa na marży poniżej 2 procent? I co, nie ma! Więc nie psioczcie tak na te krwiożercze banki, bo zawsze można wziąć kredyt w providencie. Bez marży, za to za oprocentowaniem 20% rocznie. I wtedy się okaże kto jest tani, a kto drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>