Jak mądrze wziąć kredyt?

Wciąż możemy spotkać się z mitami, które – niestety – determinują późniejsze decyzje kredytowe. Często jest w nich niewiele prawdy, za to powtarzane są przez mnóstwo osób.

Mit 1: Warto brać kredyt w banku, w którym mamy konto

Jeśli w to uwierzysz, możesz się mocno rozczarować. Większość banków nie dba przesadnie o klientów, których już raz udało im się „złowić”. Zwłaszcza o średniaków, którzy nie mają dużych depozytów, wielkich wpływów, złotej karty kredytowej itp. Posiadanie konta pozwoli Ci w minimalnym stopniu ograniczyć procedury związane z udowadnianiem własnej tożsamości. Nie licz jednak na świetną ofertę i zniżki. Warto za to zapytać w konkurencji, bo może się okazać, że ściągnięcie nowego klienta będzie się innemu bankowi akurat tak opłacać, że na różnicy w kredycie zarobisz więcej, niż stracisz na prowadzeniu kolejnego konta, nawet przez 30 lat. Zwłaszcza, że z poprzedniego możesz szybko zrezygnować.

Mit 2: Warto ubezpieczyć kredyt

Na pewno opłacać się to będzie bankowi. Zdarza się nawet, że takie ubezpieczenie jest obowiązkowe, a na otarcie łez bankowy analityk przekonuje, że część składki (zazwyczaj znikoma) będzie inwestowana. Ubezpieczenie może być obligatoryjne zwłaszcza w przypadku, gdy bierzesz kredyt z rodzicami. Bank będzie się bowiem zabezpieczał przed ewentualną śmiercią kredytobiorców. Czasami warto wręcz obliczyć czy wyższa prowizja nie będzie bardziej opłacalna niż dodatkowe ubezpieczenie, które de facto jest tylko kosztem. Za każdym razem sprawdzić należy co dane ubezpieczenie nam gwarantuje – czy i kiedy ubezpieczyciel spłaci za nas raty kredytu hipotecznego i przez jak długi okres będzie to robił.

Mit 3: Kredyt należy spłacić jak najwcześniej

Spłacając kredyt przed terminem musisz zapłacić prowizję. Wyniesie ona maksymalnie 1 proc. przypadku, kiedy czas między zadeklarowanym dniem spłaty kredytu, a wyznaczonym poprzez umowę terminem spłaty przekracza rok. Jeśli chcesz spłacić jeszcze wcześniej, maksymalna prowizja sięgnie 0,5 proc. pożyczonej kwoty. Oszczędzisz więc niebagatelną sumę odsetek, ale też pozbawisz się kapitału, który możesz wykorzystać na wiele sposobów: wydając na wakacje, przyjemności, budując firmę, inwestując w inne nieruchomości lub choćby odkładając na konto dla dziecka.

Mit 4: Jak kredyt to tylko w banku

Nie tylko klienci Amber Gold wiedzą, że parabanki lepiej omijać szerokim łukiem nie tylko przy dużych kredytach, ale też małych pożyczkach, które wcale nie są takie małe po doliczeniu dużych procentów. Ale można pomyśleć i policzyć czy kredyt hipoteczny rzeczywiście jest niezbędny? A jeśli tak, to może wcale nie trzeba brać go w maksymalnie dostępnej wysokości? Wiele osób już dziś korzysta ze wsparcia najbliższej rodziny, która z pewnością zadowoli się niewielką rekompensatą w wysokości odsetek, jakie otrzymaliby na lokacie. Nie jest też tajemnicą, że pożyczkę od rodziców często da się spłacić po prostu wdzięcznością i obiadem. A dzięki temu można skrócić sobie czas spłacenia rat, albo obniżyć ich wysokość do poziomu, który nie będzie rujnował miesięcznych dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>