Chcesz kredyt? Musisz mieć wkład własny

Mimo konieczności posiadania wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, zainteresowanie zakupem mieszkań wcale od 2014 roku nie spadło. Eksperci twierdzą jednak, że w kolejnych latach może nie być tak różowo, bo wysokość niezbędnych środków własnych będzie sukcesywnie rosnąć.

Zmienia się jednak profil kupujących. Coraz rzadziej deweloperzy mają do czynienia z osobami wykonującymi proste prace fizyczne czy robotnikami. Większość mieszkań sprzedaje się osobom, które zarabiają więcej niż średnio.

Sytuacje, w których mieszkania kupują u nas osoby zarabiające mniej, niż przeciętnie, są obecnie bardzo sporadyczne – mówi Michał Sapota, prezes Murapolu. – Mają na to wpływ nie tylko nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, ale też bardziej restrykcyjna polityka samych banków – dodaje.

Przypomnijmy: obowiązująca od początku 2014 roku rekomendacja „S”, wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego precyzuje, że każdy klient, zaciągający pożyczkę hipoteczną musi mieć minimum 5% wkładu własnego. Co rok wysokość wkładu ma rosnąć o kolejne 5%, by w 2017 roku sięgnąć 20%. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że właśnie dzięki temu mieszkania sprzedają się obecnie całkiem dobrze.

Mimo tego, że wkład własny nie jest jeszcze duży, już teraz sporo osób nie ukrywa, że ratuje ich pomoc finansowa najbliższej rodziny. Trudno dziś więc być optymistą na kolejne lata – rozkłada ręce Jarosław Skoczeń z agencji Emmerson.

Póki co, nie ma jednak powodów do narzekań – zarówno ze strony bankowców, jak i deweloperów. Według statystyk, aż 90% mieszkań sprzedawanych jest w Polsce na kredyt. Nieźle wiedzie się też deweloperom. Największe firmy, które nie zawsze chętnie prezentują wyniki sprzedaży, twierdzą zgodnie, że początek roku 2014 był znacznie lepszy, niż ten sam okres w roku poprzednim, który i tak był znakomity dla branży. Wzrosty widać także w mniejszych firmach oraz u giełdowych gigantów, którzy są zmuszeni przez przepisy do publikacji szczegółowych danych finansowych w każdym kwartale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>