Tanie mieszkania z dopłatą tylko od dewelopera

W obowiązującym do 2013 roku programie dopłat „Rodzina na swoim” można było nabywać także mieszkania z rynku wtórnego. „Mieszkanie dla Młodych” nie daje takich możliwości. Ustawodawca zdecydował, że dopłatą objęte zostaną wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego.

tanie mieszkania z dopłatąWbrew powszechnym obawom ekspertów, zmiana nie spowodowała ograniczenia zainteresowania programem dopłat. Faktem jest jednak, że już po czterech miesiącach obowiązywania nowego programu, w niektórych miastach zaczęło brakować mieszkań, spełniających warunki programu Mieszkanie dla Młodych. W innych oferta została znacznie przetrzebiona. Program ruszył bowiem bardzo dynamicznie.

Po podsumowaniu dwóch pierwszych miesięcy okazało się, że kwota dopłat przekroczyła 56 milionów złotych. Pozytywnie rozpatrzono bowiem ok. 2,5 tys. wniosków. Łatwo obliczyć, że każdy z beneficjentów otrzymał średnio 22,4 tys. zł dofinansowania – zauważa Bogusław Białowąs z nadzorującego program Banku Gospodarstwa Krajowego.

Początkowo było trudniej, bo nie wszystkie banki zdążyły przygotować odpowiednie oferty. Obecnie kredyt Mieszkanie dla młodych oferuje już więcej instytucji finansowych. Początkowo zainteresowanie wdrożeniem oferty wyrażały nawet 22 banki. Większość analityków została bowiem zaskoczona zainteresowaniem programu. Przed jego wdrożeniem mówiło się bowiem głównie o problemach – choćby o tym, że mieszkań nie będzie można kupować na rynku wtórnym.
Już 17 października 2013 roku wiadomo jednak było jaki kształt będzie miał program Mieszkanie dla młodych, bo właśnie tego dnia Senat odrzucił wszystkie poprawki do projektu ustawy. Szybko okazało się, że nie był to hamulec.

Dla kogo mieszkanie dla młodych

Najtrudniejsze dla kupujących okazały się bowiem limity cenowe, wyznaczane przez wojewodów. W pierwotnej wersji, mieli je oni zmieniać co kwartał, ale okazało się to kłopotliwe dla kupujących, którzy byli w trakcie procedury przyznawania kredytu lub nawet wyboru mieszkania. Poza tym aktualizacja co kwartał byłaby tylko kosmetyczna, bo ceny w tak krótkim okresie znacznie się nie zmieniają. W efekcie większość wojewodów zmienia limity co pół roku.
Całkowicie jasne jest za to ograniczenie wiekowe. Limit 35 roku życia nie przysparza kłopotów żadnemu z beneficjentów, bo nie jest to kwestia ani płynna, ani uznaniowa. Podobnie jak metraż mieszkania, który nie może przekroczyć 75 m kw. (85 m kw. w przypadku rodzin z trojgiem lub więcej dzieci). Dla domu limit wynosi 100 m kw. (110 m kw. w analogicznej sytuacji).

Wysokość dopłat w programie Mieszkanie dla młodych:

1. 10% przysługuje małżeństwom oraz singlom – ale bezdzietnym.
2. 15% dostaną single oraz rodziny, które wychowują dziecko lub dzieci.
3. Jeszcze 5% mogą dostać wszyscy, którym urodzi się kolejne dziecko. Musi się to jednak wydarzyć w ciągu 5 lat od daty otrzymania dopłaty.

1 komentarz

  • Pytajnik

    I komu to przeszkadzało? W poprzednim programi Rodzina na Swoim można było kupować na rynku wtórnym. Rzekomo dochodziło do nadużyć, więc dlaczego nie wprowadzono limitów jak w mieszkaniu dla młodych. Powiedzmy, że dopłatę można otrzymać tylko i wyłącznie jeśli cena zakupionego mieszkania nie jest niższa od średniej o 10%. Czyli prosty limit, dostępny w każdym mieście i po problemie. Nie byłoby oszostw i kombinacji. A tak pozostaje ciągle nieodparte wrażenie, że program mieszkanie dla młodych jest pisany pod deweloperów, którzy najbardziej na nim korzystają, bo bez problemu sprzedają małe najbardziej chodliwe mieszkania w każdym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>