Limity cenowe programu Mieszkanie dla Młodych 2014

Drugi i trzeci kwartał 2014 roku to wyższe limity cenowe dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych w większości regionów. Ale też mniejsza oferta deweloperów, bo mieszkanie mieszczące się w widełkach cenowych sprzedają się bardzo dobrze.

Ten artykuł jest już nieaktualny. Zobacz jakie są aktualne limity cenowe tutaj.

Limity cenowe programu Mieszkanie dla młodych miały być zmieniane co kwartał. Już jednak wiadomo, że ta częstotliwość nie zostanie zachowana. I dobrze, bo zyskać mogą na tym wszyscy, a najbardziej klienci, dla których każdy ruch cen to potencjalne zamieszanie. Nie raz zdarzały się już bowiem sytuacje, gdy w trakcie dopinania szczegółów umowy kredytowej okazywało się, że nieruchomość już nie mieści się w limitach wyznaczonych przez wojewodów. Dlatego większość z nich zdecydowała, że wyznaczone w drugim kwartale widełki będą obowiązywać przez kolejne pół roku. Tylko wojewoda pomorski będzie je aktualizował po półroczu, bo nie zmienił ich po trzech pierwszych miesiącach roku.

Spory wzrost zanotowała Wielkopolska, która zasłynęła pierwszą umową na dopłaty już pierwszego dnia obowiązywania programu Mieszkanie dla młodych. Limity w Poznaniu wzrosły po pierwszym kwartale o 8 proc., czyli o 302 zł. Dzięki temu w Poznaniu można wybierać spośród mieszkań kosztujących do 5907 zł.
Nadal najwyższy limit jest w Warszawie, gdzie również zanotowaliśmy spory wzrost. Limit zwiększył się o 262 zł i sięgnął 6126 zł za metr kwadratowy mieszkania. Dzięki temu mieszczą się w nim mieszkania nie tylko w najtańszych dzielnicach.
Są też miasta, w których ceny obniżono. W Bydgoszczy i Toruniu spadły minimalnie – o 24 zł. Za to w Łodzi spadek jest już znaczący, bo sięgnął 134 zł za metr kwadratowy.

Co ciekawe, to nie w okolicach Warszawy są najwyższe limity dla gmin graniczących z największym miastem regionu. Najwyższy limit dla sąsiadów miast wojewódzkich obowiązuje w okolicach Gdańska (5171 zł) oraz Poznania (5029 zł). To właśnie w Wielkopolsce ceny poszły w górę najbardziej, bo aż o 389 zł.

Na razie największe zainteresowanie programem rządowych dopłat jest w wojewodowie pomorskim i wielkopolskim. Niemały wpływ na to mają oczywiście wysokie limity, bliskie średnich cen transakcyjnych w tych regionach. Wiele podpisanych umów ma jednak swoje złe strony. Szybko znikają bowiem mieszkania, a deweloperzy mają coraz mniej atrakcyjne oferty. W niektórych miastach i dzielnicach wręcz nie nadążają z budową, bo zainteresowanie jest ogromne.

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/stevensnodgrass/5480262389

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>