To już pewne – będą zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

Rząd chce przede wszystkim zwiększyć dostępność nowych mieszkań dla rodzin z dziećmi. Po pierwszym roku okazuje się bowiem, że połowa beneficjentów to… single. Dopłaty mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Prace nad nowelizacją ustawy zakończyło już Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. W zamyśle program Mieszkanie dla Młodych miał bowiem pomóc w zakupie mieszkania rodzinom na dorobku. Miał też przyczynić się do ich rozwoju i łatwiejszej decyzji o pierwszym lub kolejnych dzieciach. Zarządzający programem Bank Gospodarstwa Krajowego rozwiał jednak złudzenia, bo szybko okazało się, że ponad połowa beneficjentów programu MdM to single, a rodzin z trójką dzieci lub więcej uzbierało się – przez cały rok! – zaledwie 36 wśród 12.948 kredytobiorców w całej Polsce.

Dlatego rodziny wielodzietne będą zachęcane do udziału w programie poprzez większe dopłaty. Już rodziny posiadające więcej niż jedno dziecko dostaną 20 proc. dopłaty do ceny mieszkania kupionego w ramach MdM. W przypadku dwójki lub więcej dzieci, dopłata na Mieszkanie dla Młodych ma wynieść aż 30 proc. Obecnie jest to zaledwie 15 proc. w obu przypadkach, więc zmiana jest bardzo znacząca. Nawet mimo kolejnych 5 proc. przeznaczonych dla tych, którym w ciągu pięciu lat od podpisania umowy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Wciąż duże środki na Mieszkania dla Młodych

Zmiany są konieczne, bo pieniądze na mieszkania dla młodych nadal nie są w całości wykorzystywane. Już w maju Polski Związek Firm Deweloperskich zwracał uwagę, że w 2014 roku z 600 mln zł zagwarantowanych na dopłaty, może zostać wykorzystana zaledwie połowa. Po listopadzie 2014 roku prowadzący program Mieszkanie dla Młodych Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał, że może być jeszcze gorzej i wykorzystana zostanie zaledwie jedna trzecia pieniędzy przeznaczonych w tegorocznym budżecie na dopłaty. BGK podpisało wprawdzie 14,2 tys. umów na łączną kwotę 325,6 mln zł, ale w minionym roku do rąk beneficjentów programu trafiło zaledwie ok. 210 mln zł.

Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych malało z miesiąca na miesiąc. Podczas gdy w pierwszych miesiącach roku aż 10 proc. spośród wszystkich kredytów mieszkaniowych udzielanych było z dopłatą MdM, to w drugim kwartale ich odsetek sięgnął już tylko 8,4 proc. W trzecim było natomiast jeszcze gorzej i tylko 7,5 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych stanowiły przyznane w ramach rządowego programu dopłat.

Przypomnijmy – ustawa gwarantuje w budżecie 3,5 mld zł na dopłaty w ciągu pięciu lat obowiązywania programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>